Turpi i Shtetit të Kosovës brirë nuk ka?!!!

Nga Flori Bruqi        
                                                    Skeda:Logo 100 vjet-pavaresi.jpg

"Unë kam një Hero... Ai është Fatmir Limaj".

Fatmir Limaj lindi më 4 shkurt të vitit 1971 në Kosovë, është politikan, jurist shqiptar dhe ish luftëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Si dhe ish Ministër i Transportit dhe i Postë-Telekomunikacionit gjatë viteve 

Lindi më 4 shkurt 1971, në fshatin Banjë (Malishevë). Është fëmija i dytë i Kadri dhe Mejreme Limajt. U rrit në një familje me kushte mesatare jetese në frymën atdhetare. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, kurse Shkollën e Mesme Bujqësore, Fakultetin Juridik, dhe Magjistraturën i kreu në Prishtinë. Ai jeton në Prishtinë dhe ka katër fëmijë.

Pjesëmarrja në UÇK

Qysh në moshën 16 vjeçare filloi të merrej me lëvizjet e atëhershme ilegale. Është një ndër themeluesit e ish-UÇK-së. Në aksionet e policisë serbe për t'i arrestuar aktivistët e UÇK-së, në vitin 1996 i'u arrestua vëllau i tij Demir Limaj ndërsa ai vet u detyrua të dilte jashtë shtetit (në Zvicër). Në vitin 1997 u kthye në Kosove që të ishte aty kur UÇK-ja do të dilte publikisht në skenë. U emërua si Komandant i Brigadës 121 - "Kumanova" dhe ishte një ndër udhëheqësit politik e ushtarak të UÇK-së. Ishte përherë aktiv në betejat që i zhvillonte brigada e tij. Gati në secilën betejë brigada e tij triumfoj, si në betejat në Llapushnik, Rahovec, Duhël, Malishevë, Therandë, etj.

Karriera politike

Pas përfundimit të luftës, Fatmir Limaj u shpall si nënkryetar i PDK-së, shef i grupit parlamentar të PDK-së dhe zv. Ministër i Mbrojtjes në Qeverinë e Përkohshme. Pas triumfit në Hagë, ai i'u rikthye sërish jetës politike si nënkryetar i PDK-së. Në zgjedhjet e vitit 2007, të cilat PDK i fitoj, Fatmir Limaj doli si njeriu i dytë më i votuar në Kosovë menjëherë pas Hashim Thaçit. Fatmir Limaj u zgjodh si Ministër i Transportit dhe Postë-Telekomunikacionit të Kosovës. Gjatë mandatit të tij 3-vjeqar në krye të Ministrisë së Transportit janë shtruar 1300 km rrugë. Gjithashtu ai nënshkroi kontratën për Rrugën e Kombit : Morinë - Prizren - Prishtinë - Merdare që lidhet me pjesën e përfunduar të autostradës në Shqipëri. Në zgjedhjet e parakohshme të mbajtura më 12 dhjetor Fatmir Limaj ishte njeriu i dytë më i votuar në PDK pas liderit të saj. Aktualisht është deputet i Kuvendit të Kosovës. Akuzohet për kinse "krime gjatë luftës në Kosovë gjatë vitet 1999" pra akuza dhe njollosje që ju bëhen luftëtarëve të lirisë nga kuzhinat e Beogradit dhe Moskës. Hetohet po ashtu për kinse "korrupsion në Ministrinë e Transportit dhe Telekomunikacionit tashmë Ministria e Infrastrukturës gjatë viteve 2008-2011". Mirëpo nuk duhet harruar se gjatë kohës së tij janë bërë vepra madhore e po vazhdojnë edhe sot pa harruar përmendjen e asfaltimit të 1300 km rrugë në tërë territorin e Kosovës. Gjatë kohës sa po qëndron në arrest shtëpiak dhe po ballafaqohet me akuza të trilluara është lansuar fushata në mbrojtje të z. Limaj i cili slogan thotë : "Unë kam një Hero... Ai është Fatmir Limaj".Fatmir Limaj (born 4 February 1971 in the village of Banja, Mališevo municipality, Yugoslavia – now Kosovo[a]) is a politician from Kosovo. He is a member of the Democratic Party of Kosovo (PDK). Limaj served as Minister of Transport and Telecommunication in the Government of the Republic of Kosovo.
During the 1999 Kosovo War, Limaj was a commander of the Kosovo Liberation Army (KLA), in the Lapušnik area.[1] His alias was Çeliku.[1] After the war he was one of the founders of what is now Kosovo's largest political party, the Democratic Party of Kosovo. After his indictment, which he was freed from in 2007 (see below), he has returned to politics. After a two year serve at the Government of the Republic of Kosovo, Limaj was considered to be the most successful minister in the history of Kosovo. In the elections held in December 2010 he was third most voted leader in the whole country but he decided not to be part of the government. Limaj was charged of another war crime case by European Rule of Law Mission in Kosovo (EULEX), he was held for seven months in the house arrest and in 21st March the Court declared all statements of witness X as inadmissible whilst the whole indictment was based on those statement, hours after that Limaj was released with the court order.

Fatmir LimajA file photo of Fatmir Limaj (left) (FoNet)

Limaj was arrested on February 18, 2003, in Slovenia. The International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia (ICTY) charged him, Isak Musliu and Haradin Bala with war crimes against Serbs and Albanians regarding illegal imprisonment, cruel treatment, inhuman acts, and murders in Lapušnik prison camp.[2][3][4] On March 4, 2003, he was sent to Haag, and on November 15, 2004, the trial began. In November 2005, Limaj was acquitted by the ICTY. On September 2007, "The Appeals Chamber finds that the Trial Chamber reasonably found that Fatmir Limaj does not incur criminal responsibility for any of the offences charged in the indictment," Judge Fausto Pocar said. On press conference help upon Judge Pocar's ruling, Limaj said that this verdict opens new paths for new victories.
ThumbnailThumbnail

Notes:
a.^ Kosovo is the subject of a territorial dispute between the Republic of Serbia and the self-proclaimed Republic of Kosovo. The latter declared independence on 17 February 2008, while Serbia claims it as part of its own sovereign territory. Its independence is recognised by 94 out of 193 UN member states.
ThumbnailThumbnail
References:
  1. a b http://www.icty.org/x/cases/limaj/cis/en/cis_limaj_al_en.pdf
  2. ^ Genocide, war crimes, and crimes against humanity
  3. ^ "UN court acquits top Kosovo rebel". BBC News. 30 November 2005. Retrieved 14 May 2010.
  4. ^ International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia. Press Release: "Haradin Bala, Isak Musliu, and Agim Murtezi Transferred to the ICTY following their Indictment for Crimes against Humanity and War Crimes", The Hague, 18 February 2003. – Retrieved on 7 April 2009.


Gjykata Supreme e Republikës së Kosovës ka aprovuar kërkesën e Prokurorit Mauricio Salustro që deputeti i PDK-së Fatmir Limaj dhe tre të akuzuarit e tjerë Nexhmi Krasniqi, Naser Shala dhe Naser Krasniqi, të paraburgosen në afat prej 30 ditësh. Paraburgimin e Limajve dhe të tjerëve e ka konfirmuar edhe EULEX përmes një komunikate për media, duke thënë se ekzston dyshimi i bazuar se të akuzuarit kanë krye krimet me të cilat ballafaqohen. "Një gjykatës i EULEX-it në Gjykatën e Qarkut të Prishtinës ka urdhëruar nga një muaj paraburgim për katër individë të akuzuar në rastin e krimeve të luftës, të ashtuquajtur rasti Kleçka. Naser Krasniqi, Nexhimi Krasniqi, Naser Shala dhe Fatmir Limaj u paraqitën në gjykatë në Prishtinë, të shtunën më 24 nëntor”, njofton EULEX. Sipas njoftimit, Kryetari i trupit gjykues, duke i dhënë arsyet për vendimin e tij për paraburgim, konsideroi se ekziston dyshimi i bazuar se të akuzuarit kanë kryer krimet me të cilat ngarkohen, se ekziston rreziku i ikjes dhe i dëmtimit të provave tek të të gjithë të akuzuarit duke pasur parasysh faktin se ata janë të akuzuar nën supozimin se kanë kryer vepra penale shumë serioze, si dhe faktin se në fillim të kësaj jave Gjykata Supreme ka shpallur si të pranueshme dëshmitë nga një dëshmitar i mbrojtur. Në përputhje me nenet 287 (2), 283 (3) dhe (4) të Kodit të Procedurës Penale të Kosovës, secili i akuzuar mund të paraqesë ankesë kundër këtij vendimi brenda 24 orëve nga momenti i pranimit të vendimit.Mbrojta e Limajt dhe tre të tjerëve e ka quajtur vendimin e gjykatës e ka quajtur të pabazuar ligjërisht

Asnjë institucion vendor në Prizren, nuk posedon informacionin se Drejtori Rajonal i Policisë së Kosovës në Prizren, Nexhmi Krasniqi, është arrestuar nga EULEX-i. Ndonëse mediat e kanë publikuar lajmin për arrestimin e tij dhe të dy bashkëluftëtarëve të tjerë, Naser Shala dhe Naser Krasniqi, të përfolur në rastin “Kleçka”. Kryeprokurori i Qarkut, Sylë Hoxha, zyrtarë të tjerë të Policisë së Kosovës, shprehën të habitur me informacionin që marrin nga telefonatat e gazetarëve për arrestimet e përfolura nëpër media. “Nuk kemi asnjë informacion për këtë”, shprehen ata, raporton RTK. Drejtori Rajonal i Policisë së Kosovës, Nexhmi Krasniqi, ishte arrestuar më parë më 16-të 03.2011, në zyrën e punës së tij, ndërsa 21 mars të vitit 2012-të u lirua bashkë me shokët si i pafajshëm, ku kolegë dhe qytetarë të shumtë e pritën atë si hero në qytetin e Prizrenit. Më pas ai kishte vazhduar punën aty ku e kishte lënë si Drejtor Rajonal i Policisë deri tani.Parlamenti:Luaje macë kryt' e buallit?


 Endrit Shala, këshilltar i Limajt, ka thënë se ai me Limajn janë duke shkuar në EULEX për të marrë një ftesë për gjykatë, transmeton, KTV. Sipas tij nga EULEX-i do të nisen drejt Gjykatës Supreme.  Policia e EULEX-it ka konfirmuar se janë arrestuar tre të akuzuarit për rastin “kleçka” Nexhmi Krasniqi, Naser Shala dhe Naser Krasniqi.
Prishtinë, 24 nëntor - Policia e EULEX-it ka ndërmarrë një aksion për arrestimin e deputetit të Kuvendit të Kosovës, Fatmir Limaj. Lajmin e ka konfirmuar për KTV-në misioni evropian për sundimin e ligjit, EULEX. Zëdhënësi i këtij misioni, Anne Blanksma, nuk ka dashur të japë më shumë informata për pos konfirmimit se policia është në aksion për kapjen e Limajt.


Fatmir Limaj  100 vjetorin e pavarësisë do ta pres në burg

 Kryetari i Trupit Gjykues ka aprovuar kërkesën e prokurorit të EULEX-it dhe i ka caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditëve deputetit Fatmir Limajt dhe tre bashkëluftëtarëve të tij, Nexhmi Krasniqit, Naser Shalës dhe Naser Krasniqi. Avokatët mbrojtës të të dyshuarve vendimin e Trupit Gjykues të prirë nga një gjykatës polak e kanë quajtur, absurd, skandaloz dhe të motivuar dhe të ndikuar politikisht. Seancat maratonike dëgjimore për katër të akuzuarit në rastin Kleçka ka vazhduar deri në mesnatën e së shtunës, ndërsa epilogu i saj ka qenë tronditës për avokatët mbrojtës, por edhe për familjarët e të pandehurve.

Tahir Rrecaj, avokat mbrojtës i deputetit Fatmir Limaj, vendimin për paraburgimin prej 30 ditësh të klientit të tij ish-komandant Çelikut, e ka quajtur skandaloz dhe ka apeluar që ky vendim të tërhiqet, pasi që nuk ekziston asnjë arsye dhe bazë ligjore për një gjë të tillë.

description

“Unë konsideroj së është një vendim skandaloz i motivuar dhe i ndikuar politikisht. Është absurde që Limaj sot ka ardh në bazë të një thirrje telefonike nga Tirana dhe është paraqit në kohën e caktuar në Policinë e Eulex-it dhe në gjykatë dhe të thuhet se ekziston rreziku i ikjes. Kjo është me të vërtet paprecedentë dhe kjo nuk ka guxuar të ndodh në drejtësinë e Kosovës. Ne do të apelojmë aktvendimin. Nesër do të shkruaj ankesën dhe të hënën do ta paraqes ankesën dhe besoj që kolegji i Gjykatës Supreme do ta anulojë këtë vendim sepse nuk ka asnjë arsye të vetme ligjore që ky vendim të qëndrojë”, ka thënë ai.

Bajram Tmava, avokat i Naser Shalës thotë se paraburgimi i të mbrojturit të tij është i pakuptimtë, duke shtuar se ky vendim është nonsens i llojit të vet që pa baza ligjore, pa kritere dhe pa autorizime ligjore të caktohet paraburgimi.
“Trupi Gjykues i ka caktuar masën e paraburgimit të gjithë të dyshuarve në afat prej 30 ditësh. Paraburgimi është caktuar deri më datën 24 dhjetor 2012. Kundër këtij aktvendimi ne si avokat mbrojtës do të ushtrojmë ankesë në Gjykatën Supreme, duke llogaritur se kemi baza të forta që ta kundërshtojmë aktvendimin mbi paraburgimin. Edhe njëherë po them se ky është nonsens i llojit të vet që pa baza ligjore, pa kritere dhe pa autorizime ligjore të caktohet paraburgimi”, ka thënë ai.

Ndërsa Mahmut Halimi, avokat mbrojtës i të akuzuarit Nexhmi Krasniqit, ka thënë se ky aktvendim i gjykatësit polak është kryekëput i motivuar politikisht, duke ndërlidhur direkt këtë vendim me vizitën e shefit të EULEX-it. Ksavier De Marnak, para disa ditësh në Beograd.
“Prapavija është vetëm një efekt politik i cili mund të ketë konotacion të drejtpërdrejt të zotit Xavier De Marnak, që ishte në Beograd dhe nuk i dha asnjë përgjigje misionit të vet në Kosovë, por nuk i dha as një përgjigje të vetme qytetarëve të vet se pse ishte atje, cili ishte qëllimi i vizitës atje. Ai duhet ta shpjegoi këtë para të gjithëve siç po e bëjë unë dhe e votoj publikisht që të jep informacion dhe të njoftojë opinionin pse ishte prezent atje. Pse u caktua gjykimi menjëherë”, ka thënë ai.
Ndryshe, një trupi gjykues i Gjykatës së Qarkut në Prishtinë që përbëhej nga dy gjykatës të misionit të Bashkimit Evropian, EULEX dhe një gjykatës vendor, më 2 maj të këtij viti e kishte shpallur Fatmir Limaj dhe tre bashkëluftëtarët e tij, Nexhmi Krasniqi, Naser Shala dhe Naser Krasniqi, të pafajshëm për rastin "Kleçka".
Akuza, e cila u hodh poshtë nga trupi gjykues, mbështetej kryesisht mbi dëshmitë e një ish pjesëtari të Ushtrisë Çlirimtare, Agim Zogaj, i cili qe bërë i njohur si dëshmitari X, deri në muajin shtator të vitit të kaluar, kur kreu vetëvrasje në Gjermani. Ai ishte dërguar atje nga autoritetet e EULEX-it, në cilësinë e dëshmitarit të mbrojtur. Ai për një kohë kishte mbajtur ditar ku kishte shënuar ngjarjet e përfshira në akuzë. Më 21 mars të këtij viti, pohimet e dëshmitarit u shpallën të papranueshme nga gjykata.
* * * * * *
Gjykatësit gati në mesnatë kanë dalë me një vendim ku deputetit Fatmir Limaj dhe tre të akuzuarve të tjerë u është shqiptuar masa e paraburgimit prej 30 ditësh.
Vendimin e trupit gjykues e ka bërë të ditur, Tahir Recaj, avokat mbrojtës i Fatmir Limajt i cilie ka quajtur vendimin të pabazuar ligjërisht.
Muhamet Halimi nga pala mbrojtëse kë thënë se ky vendim ka lidhje me vizitën e Xavier de Marnachut në Beograd dhe është krejt politik.
Prokurori Mauricio Salustro pjesa tjetër e stafit e EULEX-it janë larguar nga objekti i Gjykatës Supreme.
* * * * * *
Kur ora ka kaluar 23:00 akoma nuk ka ndonjë vendim se a do të mbahet në paraburgim Fatmir Limaj apo jo, jashtë Gjykatës Kushtetuese në pritje të vendimit janë përfaqësues të shumtë të mediave si dhe familjarë e dashamirë të Fatmir Limës, por askush nuk tregon arsyet se pse akoma nuk ka një vendim
* * * * *
Avokati i Fatmir Limës Tahir Rrecaj ka thënë se gjykatësi nuk ka bazë ligjore për të caktuar masë paraburgimi, por megjithatë ka thënë vendimi pritet të dalë në orët e mbrëmjes.
* * * * *
Përreth dy orë, deputeti i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Fatmir Limaj është marrë në pyetje nga EULEX-i. Menjëherë pas marrjes në pyetje, nën përcjellje të EULEX-it, Limaj është dërguar në Gjykatën Supreme, ku do të merret në pyetje edhe nga prokurori.
Limaj po merret në pyetje nga EULEX-iFatmir Limaj është paraqitur në EULEX, ndërkaq, në pyetjet e gazetarëve se cila është arsyeja që ai gjendet në EULEX, ai është shprehur shkurtimisht: “Pyetni këta (EULEX-in), sepse unë nuk e di”. Ndërkaq, intervistimi i Naser Shales, Naser Krasniqit dhe Nexhmi Krasniqit është duke u bërë veç e veç. Vendimi për ta pritet të ipet në orën 19:00. Po ashtu, EULEX-i ka filluar edhe intervistimin e deputetit Fatmir Limaj.
* * * * *
Policia e EULEX-it ka arrestuar tre persona të dyshuar për krime lufte në Kosovë.
Zyrtarët e misionit të Bashkimit Evropian për sundim të ligjit, EULEX, nuk kanë dhënë shumë detaje, por besohet se bëhet fjalë për rastin e quajtur “Kleçka”, i cili është rikthyer në gjykim javën e fundit.
“Ajo që mund ta konfirmoj është se kemi arrestuar tre persona të dyshuar për krime të luftës”, ka thënë një prej zëdhënësve të EULEX-it, Anne Blanksma.
Ndërkaq, në lidhje me disa informacione se po kërkohet për arrestim edhe deputeti dhe nënkryetari i PDK-së, Fatmir Limaj, zëdhënësi Blanksma tha se “këto janë spekulime” dhe se për momentin mund të konfirmonte vetëm lajmin që EULEX-i ka arrestuar tre personat në fjalë.
Këtë javë, EULEX rihapi rastin "Kleçka" ku u pranuan dëshmitë nga ditari i të cilësuarit si “Dëshmitarit X”, (tashmë i ndjeri Agim Zogaj).
Për rastin "Kleçka" i akuzuari kryesor është njëri nga ish-komandantët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Fatmir Limaj, i cili akuzohet edhe për krim të organizuar, shpërdorim i detyrës zyrtare gjatë kohës sa ishte ministër i Transportit.
* * * * * *
Tahir Rrecaj, avokat mbrojtës i Limajt thotë se tre të arrestuarit e tjerë Naser Shala, Naser Krasniqi dhe Nexhmi Krasniq do të paraqiten para Gjykatës Supreme të Kosovës në ora 16:00.
Ndërkaq, deputeti Limaj bashkë me të do të paraqitet në qendrën Alpha të EULEX-it në Fushë Kosovë pas orës 17:30.
Arrestohen tre të akuzuarit
Policia e EULEX-it sot ka arrestuar tre te akuzuarit në rastin Kleçka: Nexhmi Krasniqin, Naser Shala dhe Naser Krasniqi.
Burimet e mediave brenda EULEX-it kanë deklaruar se të akuzuarit pasi që ishin ftuar për një intervistë në lidhje me rastin “Kleçka”, të njëjtit më pas janë arrestuar.
Ndërkohë aksioni i EULEX-it ende është duke vazhduar. Ende nuk dihet nëse është arrestuar edhe deputeti Fatmir Limaj.
Rrecaj: S’kam informacione për arrestimin e Limaj
Avokati i Fatmir Limajt, Tahir Rrecaj thotë se akoma nuk ka ndonjë informacion zyrtar rreth këtyre informacioneve që po qarkullojnë nëpër media.
"Për të tjerët ma kanë konfirmuar jozyrtarisht, por jo edhe për klientin tim", ka thënë ai.
Sipas tij, ai nuk beson se klienti i tij është arrestuar pasi thotë se po të ndodhte kjo, familjarët e tij do ta informonin menjëherë
EULEX është duke e zhvilluar një aksion arrestimesh në Kosovë.
Sipas burimeve, thuhet që cak i aksionit të tyre është arrestimi i deputetit të Kuvendit të Kosovës, Fatmir Limaj.
Aksionine kanë konfirmuar për media edhe zyrtarët e EULEX.
“Mund ta konfirmoj se EULEX është duke e zhvilluar një aksion për arrestim. Aktualisht nuk mund të japim detaje se për kë bëhet fjalë dhe në cilin lokacion po zhvillohet aksioni”, kanë thënë këtëa zyrtarë.
Ata sqarojnë se shumë shpejt do të dalin me një komunikatë rreth arrestimit.
Po ashtu, gazeta serbe Blic thotë se ky aksion i EULEX ka për cak arrestimin e deputetit Limaj.
Sipas Blic, arrestimi i Limajt lidhet me krimet e luftës.
Ditë më parë, EULEX hapi rastin Kleçka ku u pranuan dëshmitë nga ditari i “Dëshmitarit X”, të të ndjerit Agim Zogaj. Po ashtu, Limaj akuzohet për krim të organizuar, shpërdorim i detyrës zyrtare gjatë kohës sa ishte Ministër i Transportit.
Pos. Limajt EULEX pritet të arrestoj edhe të akuzuar të tjerë në lidhje me këtë rast.


Avokati: Naser Shala u paraburgos pa të drejtë
Bajram Tmava avokat i Naser Shalës thotë se paraburgimi i të mbrojturit të tij është i pakuptimtë “Ky është rast paprecedent. Çështja e paraburgut është zgjidhë. Gjyqtari individual nuk mund të caktojë paraburgim” ka thënë Tmava në KlanKosova.
“Gjyqtari në këtë fazë nuk mund të caktojë paraburgim” ka thënë ai.


Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)